Zadzwoń: 608152185

Hurtownia "WYKONANE Z DREWNA" Meble sosnowe, schody, sztachety, boazeria, tralki, poręcze.

Schody jesionowe – o drzewie

Szacuje się, że jesion pojawił się na Ziemi około 10 mln lat temu i jest jednym z najstarszych gatunków drzew. Roślina, która zwykle dożywa blisko 300 lat, osiąga średnio 30-35 metrów wysokości i ma do półtora metra pierśnicy. Aktualnie najstarszy i największy polski jesion rośnie na Kaszubach w miejscowości Motarzyno. Jego wiek szacowany jest na ok. 410 lat.

Jesion wyniosły jest uważany za najwyższe rodzime drzewo liściaste w Europie. Rosnący na terenie Białowieskiego Parku Narodowego osobnik mierzący ponad 40m jest najwyższym notowanym obecnie (2011) drzewem liściastym w Polsce.

STRUKTURA DRZEWA

Kora młodych drzew przyjmuje barwę od popielatej do srebrzystoszarej, z wiekiem staje się brunatnoszara. Jej struktura jest gładka, podłużnie bruzdowana na niewielką głębokość. Gatunek ten charakteryzuje gęstość bruzd, które nadają jesionowi siatkowaty wzór. Pień drzew rosnących szczególnie w zwarciu leśnym jest dobrze wyrośnięty, długi i prosty. Pierwsza gałąź korony może zaczynać się na wysokości ponad 20 m.

Drewno jesionowe posiada wąski biel, zabarwienie od jasno- lub ciemnożółtej do jasnobrązowej. Jesion jest gatunkiem pierścieniowo-naczyniowym o zabarwionej i niezabarwionej twardzieli. W drewnie pochodzącym z młodego okazu trudno jest odróżnić biel i twardziel. W drewnie ze starego drzewa łatwo zauważyć tę różnicę. Twardziel niezabarwiona posiada tę samą barwę co biel, zabarwiona z kolei jest brązowa lub brunatna. Ponadto jesion odznacza się bardzo wyraźnym rysunkiem słojów.

WŁAŚCIWOŚCI JESIONU I JEGO ZASTOSOWANIE

Właściwości drewna zależą w znacznej mierze od szerokości słojów.

Drewno jesionowe szerokosłoiste jest bardzo twarde, odznacza się dużą wytrzymałością i trudnościami przy obróbce, w przeciwieństwie do drewna wąskosłoistego, które cechuje się mniejszą twardością a lepszą sprężystością. Ogólnie jesion jest drewnem sprężystym i trwałym (jest sklasyfikowany w III grupie twardości drewna według Brinella – obok dębu, buku czy mahoniu; 37-43 MPa w skali twardości Brinella). Świeżo ścięte drewno pod wpływem parzenia łatwo się wygina, dobrze się poleruje.

Drewno jesionu, ze względu na swoje walory (twardość i bogate usłojenie), ma szerokie zastosowanie w stolarstwie. Szczególnie chętnie wykorzystywane jest przy wykonywaniu schodów, drzwi, podług, ale też okien czy oklein. Doskonale sprawdza się w suchych warunkach, w warunkach wilgotnych szybko ulega zniszczeniu.

Jesion jest doskonałym gatunkiem jako drewno opałowe – trudny do rozłupania, jednak zaletą jest jego duża gęstość i kaloryczność.

JESION WĘDZONY – to drewno poddane specjalnej obróbce chemicznej, wędzeniu amoniakiem. Dzięki temu zabiegowi zmienia się kolor drewna (z jasnego, słomkowego na znacznie ciemniejszy i nasycony z bardzo wyraźnymi słojami) oraz jego parametry fizyczne, które wzrastają o około 40%  –staje się materiałem bardziej stabilnym, twardym oraz bardziej odpornym na wilgoć.

CIEKAWOSTKA

W starożytności wierzono, że człowiek stworzony przez Zeuza jako pierwszy używał jesionowych dzid. W późniejszych czasach ceniono sobie celność jesionowych strzał. Ponadto ten gatunek drewna był skutecznym środkiem przy uśmierzaniu bólu reumatycznego, na ukąszenia węży, a napar z liści jesionu używany był jako środek przeczyszczający, poprawiający przemianę materii.

schody jesionowe kolor