Zadzwoń: 608152185

Hurtownia "WYKONANE Z DREWNA" Meble sosnowe, schody, sztachety, boazeria, tralki, poręcze.

Schody drewniane – produkcja

Drewno do produkcji schodów

Nim powstanie efekt finalny, jakim jest stopień potrzebny do budowy schodów, drewno musi pokonać długą drogę składającą się z kilku etapów.

ETAP I SEZONOWANIE

Sezonowaniu poddaje się drewno ścięte i przetarte w tartaku. Czas sezonowania zależny jest od gatunku drewna i wynosi od 6 do 12 miesięcy.

ETAP II SUSZENIE

Po okresie sezonowania drewno trafia do suszarni na czas jednego miesiąca, wówczas jego wilgotność kształtuje się w granicach od 8 do 9 %.

ETAP III LEŻAKOWANIE

To czas miesięcznego odpoczynku drewna w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dzięki temu etapowi pozbywamy się naprężeń w drewnie nadając mu więcej elastyczności. Tak przygotowane drewno nadaje się do dalszej obróbki.

ETAP IV OBRÓBKA

Przed powstaniem stopnia schodowego przygotowuje się tzw. klejonkę schodową, dzięki której unikniemy wypaczenia stopni schodowych lub ich pękania (nie zaleca się wykonywania stopni z całej deski). Deski cięte są na lamele szerokości 10 cm i sklejane w większe części (istotny staje się dobór odpowiedniego usłojenia i odcieni drewna. Takie ułożenie i sklejenie powoduje, że miejsca klejenia są zupełnie niewidoczne a klejonka wygląda tak, jakby wycięty stopień był z jednolitego kawałka drewna). Odpowiednio sklejone, wycięte, wyszlifowane elementy schodów poddaje się zabezpieczeniu przed czynnikami atmosferycznymi, owadami i odpornością na ścieranie.

Rodzaje zabezpieczeń

Lakierowanie

Najbardziej powszechną  metodą zabezpieczania elementów schodów drewnianych jest tradycyjne lakierowanie. Zabieg ten przeprowadza się w komorach lakierniczych metodą natryskową.

Obecnie używa się dwóch rodzajów lakieru poliuretanowego na bazie rozpuszczalników i ekologicznego dwuskładnikowego z utwardzaczem, wodnego. Lakiery stosowane obecnie to lakiery renomowanych firm odporne na ścieranie. Producenci lakierów choć nie liczni dają gwarancje na ścieralność na 6 lat. I tu trzeba pytać wykonawcę schodów jakie lakiery stosuje.

Prawidłowo wykonanie zabezpieczenie schodów przez lakierowanie to: dwie warstwy podkładu głęboko wnikającego w drewno , zabezpieczającego drewno przed ciemnieniem i trzy warstwy lakieru odpornego na ścieranie.