Zadzwoń: 608152185

Hurtownia "WYKONANE Z DREWNA" Meble sosnowe, schody, sztachety, boazeria, tralki, poręcze.

Schody dębowe – o drzewie

Dęby to długowieczne drzewa rosnące na naszej planecie już od 65 milionów lat. Szacuje się, że przeciętnie okres ich życia to ponad 700 lat. W Polsce występuje jedynie 6 z 200 gatunków dębu, jednak faktycznie wykorzystuje się jedynie 3 z nich: dąb szypułkowy, bezszypułkowy oraz dąb czerwony.

CHARAKTER DĘBU

Drewno dębowe ma barwę szarożółtą, która wraz z upływem czasu ciemnieje do barwy jasno lub ciemnobrązowej. Charakterystyczne dla dębu są proste, nierównomiernie rozmieszczone słoje o różnej wielkości.

 

WŁAŚCIWOŚCI

Dębina to drewno ciężkie i twarde, które łatwo poddaje się obróbce: wyginaniu, sklejaniu, barwieniu, natomiast trudno się go poleruje, co świadczy o jego dużej wytrzymałości. Wydaje się to być istotne zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na drewnianą podłogę. Wybierając drewno na podłogę lub schody, warto rozważyć dąb, ponieważ dębina nie będzie się zbyt łatwo ścierała.

Dębinę należy umiejętnie i starannie suszyć (zaleca się długie, powolne suszenie), w przeciwnym razie możliwe jest powstawanie pęknięć. Warto również wiedzieć, że jest to drewno zawierające spore ilości garbników, co sprawia, że kontakt ze związkami żelaza może powodować jego odbarwienie. Uważa się, że im szersze są słoje dębiny, tym jest ona twardsza. Z kolei niewielkich rozmiarów słoje to znak, że drewno jest miękkie, podatne na ścieranie. Dąb odporny jest na działanie wody.

 

ZASTOSOWANIE

Dębina jest powszechnie wykorzystywana do wyrobu mebli, podłóg, schodów, boazerii, żaluzji i okiennic. Dębina ceniona jest zwłaszcza w szkutnictwie i stolarstwie, twardziel trwała jest także w wodzie i odporna na warunki atmosferyczne. Drewno dębowe to również dobry materiał opałowy. Jak każdy materiał także i ten posiada swoje wady: krzywizny, niecylindryczność, przemieszczenia twardzieli, skręt włókien, nieregularny układ słojów rocznych, niepełne twardzielowanie, przebarwienia oksydacyjne, spękania spowodowane mrozem.

CIEKAWOSTKA

Najstarszy dąb bezszypułkowy w Polsce rośnie w Turowie (województwo opolskie) i ma 369 lat, natomiast najstarszy dąb szypułkowy w Polsce rośnie w Bąkowie (wieś i gmina Warlubie w województwie bydgoskim). Słynne tzw. 1000-letnie dęby rogalińskie są w rzeczywistości znacznie młodsze – najstarszy z nich ma 609 lat.
W świętych gajach Słowian dąb (po starosłowiańsku „dąbr”, stąd dąbrowa) był drzewem świętym. W starożytnej Grecji było to drzewo Zeusa, utożsamiane z bogiem błyskawic i ognia, gdyż znana do dziś jest skłonność dębów do „ściągania” błyskawic i piorunów.

drewno-dab-słoje schody śląsk tel. 608152185
drewno-dab-słoje schody śląsk tel. 608152185